Čertovy hlavy a okruh Václava Levého

Přemýšlíte, kam se vydat a vyčistit si hlavu? Máme pro vás tip na místo, kde se projdete kouzelným lesem a objevíte druhé největší reliéfy hlav na světě.


Praktické informace – zvolte si, zda se na výlet vydáte autem či MHD

Info Tabulka
KategorieInformace
Souřadnice50.4202800N, 14.4646481E
PolohaStředočeský kraj, okres Mělník, obec Želízy
Typ místaVyhlídka, vycházkový okruh
VstupnéZdarma, celoročně přístupné
Délka trasyOkruh Václava Levého – 13 km
Trasa k hlavám – 300 m
ParkováníParkoviště Čertovy hlavy
PřístupnostAsfaltova, polní a lesní cesta. Převýšení je 189m
Vhodné proPěší, pejsky, děti. Nedoporučujeme pro cyklisty a kočárky.

Čertovy hlavy

Čertovy hlavy jsou mistrovským dílem známého českého sochaře Václava Levého, které vzniklo v 19. století, přesněji řečeno v letech 1841 až 1846. Jedná se o skalní reliéfy, dvou čertovských hlav vytesaných do pískovcových bloků uprostřed borového lesa, které jsou okolo 9 m vysoké.

Na obrázku jsou Čertovy hlavy
Čertovy hlavy

Vzhled hlav je temný a tajemný, jejich výrazy tváří působí zastrašujícím až děsivým dojmem, proto také ten název “Čertovy”. Spekulovalo se o tom, že díla Václava Levého měla symbolický význam, zde však není jasné, zda reliéfy měly představovat mytologické či náboženské postavy. Jedna věc jasná je, z vrcholku je parádní výhled na okolní krajinu a také na horu Říp.

Výhled z vrcholku Čertovy hlavy
Výhled z vrcholku Čertových hlav

Kromě Čertových hlav jsou v okolí další skalní díla Václava Levého. Jedná se o skalní reliéf Harfenici, Had, Sfinga a také jeskyni Klácelka s reliéfy zvířat a mytologických postav. Všechna díla je možné navštívit v rámci okruhu. Zaručujeme Vám, že nejen děti z toho budou nadšeny.

Čertovy hlavy jsou volně dostupné na modré turistické stezce, která vede od obecního úřadu v Želízech. Je více možností cesty jak se k Čertovým hlavám vydat (možnosti okruhu jsou popsány níže), ale určitě doporučujeme vybrat tu nejdelší, protože se jedná o velmi krásný okruh, kdy si perfektně vyčistíte hlavu a uvidíte co nejvíce ze zdejší přírody. A pokud máte malé ratolesti, tak vám zaručujeme, že se vydovádí a večer zalehnou a budou spát jako zabité. Mezi skálami lze totiž různě prolézat a šplhat, takže se může výlet pěkně prodloužit.

Příroda na okruhu

K Čertovým hlavám se dostanete strmým kopcem, proto doporučujeme mít pevnou obuv. Po dešti to může pěkně klouzat. Jestli přemýšlíte se na výlet vydat s kočárkem, tak bude lepší ho rozhodně nechat doma, každopádně po cestě jsme narazili i na rodiče, kteří nám ukázali, že je možné cestu pokořit i s ním.

Čertovy hlavy jsou zajímavým místem, kde se snoubí přírodní krása s geologickou historií a pověstmi, což z nich činí jedinečnou lokalitu pro milovníky přírody i dobrodružství.

Kde najít Čertovy hlavy a jak se tam dostat

Čertovy hlavy se nachází ve Středočeském kraji v obci Želízy na Kokořínsku nedaleko města Mělník. Přesněji řečeno je najdete kousek od silnice č. 9 spojující Mělník a Českou Lípu. Do obce Želízy je nejlepší zvolit cestu autem, dobrodruzi mohou využít dopravu autobusem č. 400 z Pražského Ládví. Cesta trvá přibližně 45 minut, z Mělníka 13 minut.

Kdy se na výlet vydat

K čertovým hlavám je možné se vydat v jakémkoli ročním období, ale bude lepší se návštěvě vyhnout za deště, protože se bude tvořit bahno a může to dost klouzat. Cestou narazíte i na dost masitých kořenů, které když jsou mokré, tak také dost kloužou. My jsme zde byli na podzim a jen tiše sledovali, jak krajina hraje barvami. Také místo doporučujeme navštívit v brzkých ranních hodinách či v týdnu, kdy na místě budete téměř sami. Jelikož se jedná o populární a vyhledávané výletní místo, o víkendech se zde pohybuje mnoho turistů.

Kde zaparkovat

Pokud je Vašim cílem navštívit pouze Čertovy hlavy, nechat auto můžete přímo v obci Želízy na prostorném parkovišti. K Hlavám je to pak opravdu kousek (cca 15 minut). Trasa z parkoviště vede přes obec, dále po hlavní silnici a poté se již napojuje na modrou turistickou stezku a začíná stoupat až k Čertovým hlavám. Další možností je zaparkovat v obci Liběchov na parkovišti u zámku Liběchov. Toto parkoviště se nachází na okruhu Václava Levého a k Hlavám je to cca 40 minut po modré přes skalní reliéfy a jeskyni Klácelka. Obě parkoviště jsou prostorné a vejde se tam dostatek aut, takže nemusíte mít starost, že nezaparkujete.

Možnosti okruhu

Vysvětlivka: zelená fajka – trasu lze pohodlně zdolat, červený křížek – na trase nedoporučujeme

Všechny okruhy začínají na parkovišti v obci Želízy. Záleží jen na Vás, jak dlouhý okruh zvolíte.

Krátký okruh: Parkoviště Želízy – Čertovy hlavy (1,4 km) – mapa zde

Střední okruh: Parkoviště Želízy – Čertovy hlavy – Tupadly – skalní reliéfy Had, Sfinga, Harfenice (8,2 km) – mapa zde

Dlouhý okruh: Okruh Václava Levého (13,0 km) – mapa zde
Okruh Václava Levého vede přes všechny zmíněné skalní reliéfy, obec Liběchov, Želízy a Tupadly. Mimo úseku pod jeskyní Klácelkou až k Čertovým hlavám, vede většina cesty lesem, kde je rovinatý zpevněný povrch.

Skalní reliéfy u jeskyně Harfenice

Kde se najíst

Jestli se vydáte na Čertovy hlavy v dopoledních hodinách, kdy se nejdřív budete chtít projít a následně občerstvit, určitě vás nezklame Hostinec u Blanky. Své chuťové pohárky určitě potěšíte i v nedaleké vyhlášené farmě Vraňany či v jedné z restaurací v Mělníku, například Němý Medvěd či nedaleká restaurace ve Zloníně Zlonínský Dvůr a na něco sladkého či snídani do nejenkafe2.

Kdo byl Václav Levý

Václav Levý se narodil 14. září 1820 v Nebřezinách u Kralovic a zemřel 30. dubna 1870 v Praze. Původně se vyučil truhlářem, ale jeho talent v oblasti umění byl objeven, když pracoval jako kuchař pro hraběte Ludwiga Veita v Liběchově. Hrabě si všiml Levého sochařského talentu a umožnil mu další rozvoj. Levý začal tvořit sochy a reliéfy přímo do pískovcových skal v okolí Liběchova.

Mezi jeho první díla patří zejména monumentální reliéfy, z nichž nejznámější jsou Čertovy hlavy vytesané do skály nedaleko obce Želízy. Levý zde také vytvořil další významné skulptury, například „Harfenici“, jeskyni „Klácelku“ s reliéfy, nebo „Hada“ s motivy mytologických postav.

Po pobytu v Mnichově, kde se dále vzdělával v sochařství, se Levý vrátil do Prahy a pracoval na významných zakázkách, včetně dekorací pro technická kasárna. Kromě monumentálních soch tvořil také drobnější díla, z nichž významná je například socha Adama a Evy. Jeho tvorba zahrnovala náboženské motivy, přičemž vytvořil sochy pro kostely a chrámy, například Krista na hoře Olivetské nebo Pannu Marii.

Levého díla se stala známá po celé Evropě, přičemž jeho tvorba ovlivnila další generaci českých sochařů.

Zajímavosti

  • Čertovy hlavy jsou druhé největší reliéfy hlav na světě hned po Mount Rushmore v USA.
  • Majitel nechal v roce 2011 vykácet borový les před reliéfy, takže je můžete spatřit ze silnice I/9.
  • Podle staré lidové pověsti vznikly Čertovy hlavy díky čertu, který chtěl zničit nedaleký kostel v obci Česká Ves. Když se chystal skály svrhnout, zasáhl ho první ranní paprsek a čert ztratil sílu. Vztekle zahodil kameny na místo, kde se dnes nacházejí, a tak vznikl tento pozoruhodný skalní útvar.

Často kladené dotazy

Výlet je možné absolvovat v jakémkoliv ročním období.

Ano, po cestě jsou restaurace, kde je možné se občerstvit či využít toalety.

Na místě je volně dostupné parkování.

Nedoporučujeme stezky absolvovat s kočárkem.


O autorovi

Petr Elis
Petr Elishttps://www.cestoutoulavou.cz
Jsem vášnivý cestovatel, procestoval jsem desítky zemí a snažil se najít ty nejkrásnější místa a výhledy. Na tomto blogu sdílím své zkušenosti, cestovní tipy a rady, jak prozkoumat nová místa, ať už plánujete dobrodružství v přírodě nebo pohodový pobyt ve městě. S mými radami se vám budu snažit usnadnit cestování a udělat z něj ještě větší zážitek.

Poslední články

Okres Příbram: Top 6 míst, kam na výlet

Okres Příbram, nacházející se mezi Vltavou a Brdy, patří k nejzajímavějším oblastem Středočeského kraje. Spojuje v sobě bohatou historii, zachovalou přírodu a celou řadu...

Taste Town aplikace: objevuj nejlepší podniky v Praze chytře a se slevou

Vyzkoušeli jsme aplikaci Taste Town a vybrali 6 top podniků, kam se s ní v Praze rozhodně vyplatí zajít. Praha je plná skvělých restaurací, bister...

Rozhledna Císařský kámen: Výhledy na Liberecko, které si zamilujete

Hledáte klidné místo s nádherným výhledem na Jizerské hory, Ještěd nebo Krkonoše? Rozhledna Císařský kámen v Libereckém kraji je ideálním tipem na nenáročný výlet...

Top 5 míst, kam na brunch v Praze: stylová rána plná chuti

Taky si lámete hlavu, kam na brunch v Praze? Snídaně jsou stále populárnější a hlavní město nabízí řadu stylových podniků, kde si můžete vychutnat...