Přemýšlíte, kam se vydat a vyčistit si hlavu? Máme pro vás tip na místo, kde se projdete kouzelným lesem a objevíte druhé největší reliéfy hlav na světě.
Praktické informace – zvolte si, zda se na výlet vydáte autem či MHD
Kategorie | Informace |
---|---|
Souřadnice | 50.4202800N, 14.4646481E |
Poloha | Středočeský kraj, okres Mělník, obec Želízy |
Typ místa | Vyhlídka, vycházkový okruh |
Vstupné | Zdarma, celoročně přístupné |
Délka trasy | Okruh Václava Levého – 13 km Trasa k hlavám – 300 m |
Parkování | Parkoviště Čertovy hlavy |
Přístupnost | Asfaltova, polní a lesní cesta. Převýšení je 189m |
Vhodné pro | Pěší, pejsky, děti. Nedoporučujeme pro cyklisty a kočárky. |
Zastávka | Želízy,,Čertovy hlavy |
Trasa | Okruh ze zastávky – 11,6 km Trasa k hlavám – 300 m |
Přístupnost | Asfaltova, polní a lesní cesta. Převýšení je 189m |
Vhodné pro | Pěší, pejsky, děti. Nedoporučujeme pro cyklisty a kočárky |
Čertovy hlavy
Čertovy hlavy jsou mistrovským dílem známého českého sochaře Václava Levého, které vzniklo v 19. století, přesněji řečeno v letech 1841 až 1846. Jedná se o skalní reliéfy, dvou čertovských hlav vytesaných do pískovcových bloků uprostřed borového lesa, které jsou okolo 9 m vysoké.
Vzhled hlav je temný a tajemný, jejich výrazy tváří působí zastrašujícím až děsivým dojmem, proto také ten název “Čertovy”. Spekulovalo se o tom, že díla Václava Levého měla symbolický význam, zde však není jasné, zda reliéfy měly představovat mytologické či náboženské postavy. Jedna věc jasná je, z vrcholku je parádní výhled na okolní krajinu a také na horu Říp.
Kromě Čertových hlav jsou v okolí další skalní díla Václava Levého. Jedná se o skalní reliéf Harfenici, Had, Sfinga a také jeskyni Klácelka s reliéfy zvířat a mytologických postav. Všechna díla je možné navštívit v rámci okruhu. Zaručujeme Vám, že nejen děti z toho budou nadšeny.
Čertovy hlavy jsou volně dostupné na modré turistické stezce, která vede od obecního úřadu v Želízech. Je více možností cesty jak se k Čertovým hlavám vydat (možnosti okruhu jsou popsány níže), ale určitě doporučujeme vybrat tu nejdelší, protože se jedná o velmi krásný okruh, kdy si perfektně vyčistíte hlavu a uvidíte co nejvíce ze zdejší přírody. A pokud máte malé ratolesti, tak vám zaručujeme, že se vydovádí a večer zalehnou a budou spát jako zabité. Mezi skálami lze totiž různě prolézat a šplhat, takže se může výlet pěkně prodloužit.
K Čertovým hlavám se dostanete strmým kopcem, proto doporučujeme mít pevnou obuv. Po dešti to může pěkně klouzat. Jestli přemýšlíte se na výlet vydat s kočárkem, tak bude lepší ho rozhodně nechat doma, každopádně po cestě jsme narazili i na rodiče, kteří nám ukázali, že je možné cestu pokořit i s ním.
Čertovy hlavy jsou zajímavým místem, kde se snoubí přírodní krása s geologickou historií a pověstmi, což z nich činí jedinečnou lokalitu pro milovníky přírody i dobrodružství.
Kde najít Čertovy hlavy a jak se tam dostat
Čertovy hlavy se nachází ve Středočeském kraji v obci Želízy na Kokořínsku nedaleko města Mělník. Přesněji řečeno je najdete kousek od silnice č. 9 spojující Mělník a Českou Lípu. Do obce Želízy je nejlepší zvolit cestu autem, dobrodruzi mohou využít dopravu autobusem č. 400 z Pražského Ládví. Cesta trvá přibližně 45 minut, z Mělníka 13 minut.
Kdy se na výlet vydat
K čertovým hlavám je možné se vydat v jakémkoli ročním období, ale bude lepší se návštěvě vyhnout za deště, protože se bude tvořit bahno a může to dost klouzat. Cestou narazíte i na dost masitých kořenů, které když jsou mokré, tak také dost kloužou. My jsme zde byli na podzim a jen tiše sledovali, jak krajina hraje barvami. Také místo doporučujeme navštívit v brzkých ranních hodinách či v týdnu, kdy na místě budete téměř sami. Jelikož se jedná o populární a vyhledávané výletní místo, o víkendech se zde pohybuje mnoho turistů.
Kde zaparkovat
Pokud je Vašim cílem navštívit pouze Čertovy hlavy, nechat auto můžete přímo v obci Želízy na prostorném parkovišti. K Hlavám je to pak opravdu kousek (cca 15 minut). Trasa z parkoviště vede přes obec, dále po hlavní silnici a poté se již napojuje na modrou turistickou stezku a začíná stoupat až k Čertovým hlavám. Další možností je zaparkovat v obci Liběchov na parkovišti u zámku Liběchov. Toto parkoviště se nachází na okruhu Václava Levého a k Hlavám je to cca 40 minut po modré přes skalní reliéfy a jeskyni Klácelka. Obě parkoviště jsou prostorné a vejde se tam dostatek aut, takže nemusíte mít starost, že nezaparkujete.
Možnosti okruhu
Všechny okruhy začínají na parkovišti v obci Želízy. Záleží jen na Vás, jak dlouhý okruh zvolíte.
Krátký okruh: Parkoviště Želízy – Čertovy hlavy (1,4 km) – mapa zde
Střední okruh: Parkoviště Želízy – Čertovy hlavy – Tupadly – skalní reliéfy Had, Sfinga, Harfenice (8,2 km) – mapa zde
Dlouhý okruh: Okruh Václava Levého (13,0 km) – mapa zde
Okruh Václava Levého vede přes všechny zmíněné skalní reliéfy, obec Liběchov, Želízy a Tupadly. Mimo úseku pod jeskyní Klácelkou až k Čertovým hlavám, vede většina cesty lesem, kde je rovinatý zpevněný povrch.
Kde se najíst
Jestli se vydáte na Čertovy hlavy v dopoledních hodinách, kdy se nejdřív budete chtít projít a následně občerstvit, určitě vás nezklame Hostinec u Blanky. Své chuťové pohárky určitě potěšíte i v nedaleké vyhlášené farmě Vraňany či v jedné z restaurací v Mělníku, například Němý Medvěd či nedaleká restaurace ve Zloníně Zlonínský Dvůr a na něco sladkého či snídani do nejenkafe2.
Kdo byl Václav Levý
Václav Levý se narodil 14. září 1820 v Nebřezinách u Kralovic a zemřel 30. dubna 1870 v Praze. Původně se vyučil truhlářem, ale jeho talent v oblasti umění byl objeven, když pracoval jako kuchař pro hraběte Ludwiga Veita v Liběchově. Hrabě si všiml Levého sochařského talentu a umožnil mu další rozvoj. Levý začal tvořit sochy a reliéfy přímo do pískovcových skal v okolí Liběchova.
Mezi jeho první díla patří zejména monumentální reliéfy, z nichž nejznámější jsou Čertovy hlavy vytesané do skály nedaleko obce Želízy. Levý zde také vytvořil další významné skulptury, například „Harfenici“, jeskyni „Klácelku“ s reliéfy, nebo „Hada“ s motivy mytologických postav.
Po pobytu v Mnichově, kde se dále vzdělával v sochařství, se Levý vrátil do Prahy a pracoval na významných zakázkách, včetně dekorací pro technická kasárna. Kromě monumentálních soch tvořil také drobnější díla, z nichž významná je například socha Adama a Evy. Jeho tvorba zahrnovala náboženské motivy, přičemž vytvořil sochy pro kostely a chrámy, například Krista na hoře Olivetské nebo Pannu Marii.
Levého díla se stala známá po celé Evropě, přičemž jeho tvorba ovlivnila další generaci českých sochařů.
Zajímavosti
- Čertovy hlavy jsou druhé největší reliéfy hlav na světě hned po Mount Rushmore v USA.
- Majitel nechal v roce 2011 vykácet borový les před reliéfy, takže je můžete spatřit ze silnice I/9.
- Podle staré lidové pověsti vznikly Čertovy hlavy díky čertu, který chtěl zničit nedaleký kostel v obci Česká Ves. Když se chystal skály svrhnout, zasáhl ho první ranní paprsek a čert ztratil sílu. Vztekle zahodil kameny na místo, kde se dnes nacházejí, a tak vznikl tento pozoruhodný skalní útvar.
Často kladené dotazy
Jaká je nejlepší roční doba pro návštěvu?
Výlet je možné absolvovat v jakémkoliv ročním období.
Je v okolí občerstvení čí toalety?
Ano, po cestě jsou restaurace, kde je možné se občerstvit či využít toalety.
Jak je to s parkováním?
Na místě je volně dostupné parkování.
Jsou stezky přístupné i s kočárkem?
Nedoporučujeme stezky absolvovat s kočárkem.