Čertova kazatelna na Plešivci: Tajemné místo s úžasným výhledem na Brdy

Čertova kazatelna na Plešivci – místo opředené legendami, kde se podle pověstí sám ďábel snažil získat lidské duše. Dnes už tu naštěstí nenarazíte na pekelné kázání, ale čeká vás jedna z nejkrásnějších vyhlídek v Brdech. Tento impozantní skalní útvar na vrcholu Plešivce nabízí dechberoucí panoramatický výhled na nekonečné lesy Brd, meandry říčky Litavky i vzdálené kopce Českého krasu.

Čertova kazatelna
Čertova kazatelna

Praktické informace

Info Tabulka
KategorieInformace
Souřadnice49.8099194N, 13.9883883E
PolohaStředočeský kraj, okres Příbram, městys Jince
Typ místaVyhlídka, procházkový okruh
VstupnéZdarma, celoročně přístupné
Délka trasyz parkoviště – 8,3 km
ParkováníKlínek – rozcestník
PřístupnostAsfaltova a lesní cesta. Převýšení je 277m.
Vhodné proPěší, pejsky, děti. Nedoporučujeme pro cyklisty a kočárky.

Cesta k vyhlídce Čertova kazatelna vede malebným lesním terénem, kde si můžete vychutnat klid brdské přírody, a pokud máte štěstí, možná zahlédnete i srnky, kteří tu mají své teritorium. V tomto článku vám prozradím nejlepší trasu na Čertovu kazatelnu, kde zaparkovat a kdy je ideální sem vyrazit. A samozřejmě se dozvíte i temnou legendu, která toto místo obklopuje.

Kde se Čertova kazatelna nachází

Čertova kazatelna se nachází na Plešivci (654 m n. m.), jednom z nejvýraznějších vrcholů Brdské vrchoviny, přibližně 7 km jihozápadně od Hořovic ve Středočeském kraji. Tato vyhlídka leží na severovýchodním okraji vrcholu Plešivce a nabízí dechberoucí výhled na brdské lesy a údolí Litavky.

Trasa vycházkového okruhu

Naše cesta začíná ještě před východem slunce u rozcestníku Klínek, kde necháváme auto. Vydáváme se po asfaltové cestě vzhůru, držíme se červené turistické značky, která nás zavede až na Čertovu kazatelnu. Cesta je příjemná a po obou stranách se rozprostírá rozsáhlý Brdský les. Pokud vyrazíte dostatečně brzy, zažijete magický východ slunce, kdy se zlaté paprsky derou skrz koruny stromů. Po chvíli obdivování pokračujeme dál – cesta je ještě dlouhá.

Východ slunce na Čertově kazatelně
Východ slunce na Čertově kazatelně

Zhruba po 1,5 km se asfaltová cesta mění na lesní stezku, která vede do mírně prudkého kopce. Po lesní cestě stále sledujeme červenou značku, až po 800 metrech dorazíme na samotný vrchol Plešivce, často nazývaný Brdský Olymp. Zde se nám otevírá úchvatný panoramatický výhled na celou brdskou krajinu. Chvilku se kocháme výhledem, dáváme si pauzu a nabíráme síly, protože nás čeká další úsek trasy.

Výhled Čertova kazatelna
Výhled Čertova kazatelna

Z vrcholu Plešivce se vydáváme směrem ke Smaragdovému jezírku, tentokrát po zelené turistické stezce. Stoupání máme za sebou, takže teď nás čeká pohodová cesta z kopce, což je vítaná změna. Po cestě si užíváme ticho a klid brdských lesů, které nabíjí energií. Po 1,7 km přicházíme k Smaragdovému jezírku.

My jsme tu byli v zimě, kdy bylo jezírko zamrzlé, ale v teplejších měsících vás přivítá čistá, průzračná voda. Podle místních pověstí se zde ozývá vzlykání hadí královny, které přináší smůlu. Nehodláme riskovat a pokračujeme dál k dalšímu mystickému místu na trase.

Zamrzlé smaragdové jezírko
Zamrzlé smaragdové jezírko

Naše další zastávka je Viklan, ke kterému vede modrá turistická stezka. Čeká nás mírné převýšení 58 m a 2,2 km dlouhá asfaltová cesta. Po obou stranách nás stále doprovází brdské lesy, občas míjíme lesní prameny, ke kterým se určitě vyplatí sejít a osvěžit se. Po 40 minutách přicházíme k Viklanu, který podle pověstí otevíral brány do jiných světů. My si ale ten náš užíváme dost, takže si jen pořizujeme pár fotek a vyrážíme zpět k autu.

Kámen Viklan
Kámen Viklan

Cesta k autu měří už jen 1 km, ale všímáme si, že kousek od trasy se nachází krásná vyhlídka u Malé skály a dvě lesní studánky. Naposledy odbočujeme z cesty, abychom si ještě naplno vychutnali tento kouzelný kout Brd.

Vyhlídka u Malé skály
Vyhlídka u Malé skály

Po přibližně 2,5 hodinách a 8,5 km je náš okruh dokončen a my vyrážíme na zaslouženou snídani.

Kde je nejlepší zaparkovat

Nejlepší možností pro zaparkování je rozcestník Klínek, kde se nachází menší parkoviště u lesní cesty. Toto místo je ideálním výchozím bodem pro výstup na Plešivec a Čertovu kazatelnu. Parkoviště je zdarma a obvykle zde bývá dostatek místa, ale pokud plánujete výlet o víkendu nebo během svátků, doporučujeme přijet brzy ráno, abyste měli jistotu, že zaparkujete bez problémů.

Parkoviště Čertova kazatelna
Parkoviště Čertova kazatelna

Legendy, které se k Plešivci vážou

Pojďme se ponořit do tajemných legend, které se k tomuto místu vážou. Plešivec je totiž nejen krásným výletním místem, ale také horským vrcholem opředeným mystikou a dávnými příběhy.

Viklan – kámen, který prý otevíral brány do jiných světů

Jednou z nejznámějších legend Plešivce je pověst o Viklanu – obrovském balvanu, který jako by odporoval gravitaci. Podle starých příběhů se na toto místo dostal během bitvy dvou obrů, kteří si vzájemně házeli obří kusy skály. Viklan je prý pozůstatkem této bitvy a zároveň kamenem s magickými schopnostmi.

Dříve se říkalo, že kdo s ním dokáže pohnout, může přivolat déšť nebo otevřít bránu do jiného světa. Až do 19. století byl Viklan tak vyvážený, že ho dokázalo rozviklat i dítě. Poté ale přišla bouře, blesk udeřil přímo do kamene a od té doby je pevně spojen se zemí.

Kámen Viklan u Čertovy kazatelny
Kámen Viklan u Čertovy kazatelny

S Viklanem je spojená i další legenda, která tvrdí, že žena, která ho nedokáže rozviklat, není věrná. Pokud tedy plánujete výlet s partnerkou, doporučujeme se u Viklanu jen vyfotit a raději pokračovat dál.

Smaragdové jezírko – místo, kde zní vzlykání hadí královny

Další magické místo v oblasti Plešivce je Smaragdové jezírko. Podle legendy zde žije bájná hadí královna, jejíž tichý pláč může být slyšet za soumraku. Místní pověsti varují, že kdo její vzlykání uslyší, toho čeká smůla a neštěstí na mnoho let.

Tajemné smaragdové jezírko
Tajemné smaragdové jezírko

Proto je lepší se jen pokochat smaragdovou hladinou, udělat pár fotek a pokračovat dál v cestě, než by vás stihl nepříjemný osud.

Čertova kazatelna – zkamenělé město pod ďáblovou kletbou

A jak vznikla samotná Čertova kazatelna? Podle pověsti zde kdysi stálo rozsáhlé město, které však upadlo do nemilosti samotného ďábla. Rozhněvaný pekelník místo proklel a přeměnil ho ve skály a sutě, které tu zůstaly dodnes jako tichá připomínka jeho moci.

Výhled z Čertovy kazatelny
Výhled z Čertovy kazatelny

Někteří návštěvníci říkají, že pokud se zde zdržíte po setmění, můžete zaslechnout tajemné šepoty. Možná jde jen o hru větru mezi skalami… nebo o hlasy dávno zkamenělých obyvatel?

Fabian – pán Brdských lesů

Mezi mnoha tajemnými postavami, které jsou spojené s Brdy, vyniká Fabian – mocný duch lesa a ochránce přírody. Pověsti o něm sahají stovky let do minulosti a popisují ho jako vysokého muže s dlouhým plnovousem, který se pohybuje mezi stromy s holí vyřezanou ze starého dubu.

Fabian byl podle legendy strážcem brdských lesů, který měl moc ovládat vítr, déšť i bouře. Měl hluboký respekt k přírodě a trestal každého, kdo se k ní choval neuctivě. Říká se, že když lesní dělníci káceli příliš mnoho stromů nebo myslivci zabíjeli zvěř bezdůvodně, objevoval se jako stín mezi kmeny a přivolával hustou mlhu, ve které se každý provinilec ztratil a už nikdy nenašel cestu zpět.

Brdské lesy
Brdské lesy

Podle starých pověstí měl Fabian svou jeskyni přímo na Plešivci, kde prý přebýval a odkud sledoval celý brdský kraj. Místní lidé mu nosili obětiny v podobě bylin, chleba a medu, aby si zajistili jeho přízeň. Ti, kdo ho respektovali, se prý dočkali štěstí a hojnosti, zatímco ti, kdo ho rozzlobili, se mohli těšit leda na bloudění v nekonečných lesích.

A co víc? Někteří lidé dodnes tvrdí, že když se do brdských lesů ponoří hustá mlha a ve větvích začne divoce šumět vítr, znamená to, že Fabian stále bdí nad svou říší… a možná vás z dálky sleduje.

Další zajímavá místa v okolí

Pokud vám po této vycházce zbyde energie a chuť objevovat další krásy Brd, máme pro vás několik tipů na zajímavá místa v okolí, která jsme sami navštívili a rozhodně stojí za to.

Zřícenina hradu Vrškamýk – Pokud hledáte výlet, který vás zavede do historie a zároveň nabídne krásné výhledy na krajinu kolem Vltavy, pak je zřícenina hradu Vrškamýk skvělou volbou. Tato méně známá, ale o to zajímavější historická památka se nachází v obci Kamýk nad Vltavou.

Poutní místo Maková hora – Poutní místo Maková hora je významné poutní místo nacházející se nedaleko obce Smolotely v okrese Příbram ve Středočeském kraji. Toto malebné místo láká návštěvníky svou bohatou historií, barokní architekturou a klidnou atmosférou uprostřed přírody. Dominantou hory je barokní poutní kostel uprostřed přírody.

Poutní místo Maková hora
Poutní místo Maková hora

Drtinova rozhledna – Pokud hledáte zajímavé místo s úžasným výhledem na střední Čechy, Drtinova rozhledna je ideální volbou. Nachází se na vrchu Besedná (496 m n. m.) poblíž Chotilska a nabízí nádherné panoramatické pohledy na okolní krajinu.

Vyhlídka Solenická podkova – Pokud máte rádi přírodu, klid a tajemné zákoutí české krajiny, vyhlídka Solenická podkova je místo, které si rozhodně nesmíte nechat ujít. Tento geologický útvar, nacházející se v malebné oblasti nad obcí Solenice v Čechách na Příbramsku, nabízí nejen neobyčejné přírodní krásy, ale i fascinující pohled na geologické procesy, které formovaly tuto krajinu po miliony let.

Vyhlídka Lavička – Pokud hledáte místo s podobně nádherným výhledem jako je Solenická podkova, kde si budete moci vychutnat klid a samotu, vyhlídka Lavička je skvělou volbou. Nachází se nedaleko Solenické podkovy, poblíž obce Kamýk nad Vltavou na Příbramsku ve Středočeském kraji. I když není tak známá, nabízí stejně úchvatný (ne-li krásnější) pohled na meandr řeky.

Vyhlídka Lavička
Vyhlídka Lavička

Tipy a naše zkušenosti

  • Čertova kazatelna je celoročně volně přístupná a neplatí se zde žádné vstupné.
  • Uvedený okruh je středně náročný – nedoporučuje okruh zdolávat s kočárkem.
  • Je to skvělé místo k focení, ideální k zachycení panoramatických snímků.
  • Na vyhlídce Čertova kazatelna si můžete vychutnat krásný západ slunce, ale ještě lepší atmosféru nabízí při východu. Slunce totiž vychází na opačné straně, takže si můžete nerušeně užívat výhled bez oslnění a v klidné ranní atmosféře.
  • Čertova kazatelna se nachází v srdci brdských lesů, což zaručuje naprostý klid a nerušenou atmosféru.
  • Občerstvení si doporučujeme vzít vlastní, na okruhu není žádná možnost občerstvení zakoupit.
Cesta na Čertovu kazatelnu
Cesta na Čertovu kazatelnu
Chvilka romantiky u smaragdového jezírka
Chvilka romantiky u smaragdového jezírka

Čertova kazatelna nás naprosto nadchla! Pokud hledáte středně dlouhou procházku v přírodě, kde se můžete ponořit do naprostého klidu a uniknout od ruchu civilizace, tohle místo vám rozhodně doporučujeme.

Pověsti a mýty, které se k tomuto místu vážou, jen umocňují jeho kouzlo. Legenda o zakletém městě, hadí královně nebo tajemném Viklanu dodávají celé cestě nádech tajemna a dobrodružství. Člověk má při procházce pocit, že se ocitl v dávných dobách, kdy se v lesích pohybovali obři, čarodějnice a bájní tvorové.

Celý okruh jsme si maximálně užili a už teď víme, že se sem v budoucnu určitě vrátíme. Každé roční období dává tomuto místu jinou atmosféru a my se těšíme, až Plešivec navštívíme třeba na podzim, kdy se listy stromů zbarví do zářivých odstínů. Pokud jste milovníci přírody, klidu a krásných výhledů, Čertova kazatelna by rozhodně neměla chybět na vašem seznamu míst k navštívení!

Východ slunce v brdských lesích
Východ slunce v brdských lesích

Pohled ve 360° z Čertovy kazatelny

JAK POUŽÍT 360° POHLED: Níže si můžete prohlédnout 360° pohled z Čertovy kazatelny. Kliknutím na obrázek a tažením myší (nebo prstem na mobilu) se můžete volně rozhlížet do všech směrů a prozkoumat okolí z každého úhlu.
📌 Poznámka: Pokud chcete pokračovat ve scrollování stránky, táhněte prstem mimo oblast 360° pohledu.

Často kladené dotazy

Čertova kazatelna se nachází na vrcholu Plešivce v Brdech, v centrální části tohoto pohoří. Je součástí rozsáhlých brdských lesů, což zajišťuje klidnou a téměř nedotčenou přírodu.

Nejlepší trasa vede od rozcestníku Klínek, kde lze zaparkovat. Odtud se vydáte po červené turistické značce směrem na vrchol Plešivce. Trasa je dlouhá přibližně 2 km s mírným převýšením.

Doporučené parkoviště je na rozcestí Klínek. Odtud vede k vyhlídce pohodlná lesní cesta.

Ano, ale je třeba počítat s tím, že některé části stezky vedou do kopce a samotná vyhlídka se nachází na skalním útesu, kde je nutná opatrnost.

Ne, Čertova kazatelna i celá trasa jsou volně přístupné.

V blízkém okolí nejsou žádné restaurace ani stánky, proto doporučujeme vzít si vlastní občerstvení. Nejbližší možnosti k jídlu najdete v obcích kolem Brd, například ve Hostomicích.

O autorovi

Petr Elis
Petr Elishttps://www.cestoutoulavou.cz
Jsem vášnivý cestovatel, procestoval jsem desítky zemí a snažil se najít ty nejkrásnější místa a výhledy. Na tomto blogu sdílím své zkušenosti, cestovní tipy a rady, jak prozkoumat nová místa, ať už plánujete dobrodružství v přírodě nebo pohodový pobyt ve městě. S mými radami se vám budu snažit usnadnit cestování a udělat z něj ještě větší zážitek.

Poslední články

Rozhledna Máminka: Perla Berounska s nádhernými výhledy a jak se k ní dostat

Rozhledna Máminka patří k nejoblíbenějším turistickým cílům v okolí Berouna a nabízí skvělé spojení nenáročné procházky, krásné přírody a výhledů na Křivoklátsko, Brdy i...

Rozhledna Děd u Berouna: První kamenná rozhledna v Čechách

Na kopci Děd nad Berounem se tyčí nenápadná, ale historicky významná kamenná rozhledna, která jako první svého druhu v Čechách otevřela cestu vyhlídkovým stavbám....

Okres Příbram: Top 6 míst, kam na výlet

Okres Příbram, nacházející se mezi Vltavou a Brdy, patří k nejzajímavějším oblastem Středočeského kraje. Spojuje v sobě bohatou historii, zachovalou přírodu a celou řadu...

Taste Town aplikace: objevuj nejlepší podniky v Praze chytře a se slevou

Vyzkoušeli jsme aplikaci Taste Town a vybrali 6 top podniků, kam se s ní v Praze rozhodně vyplatí zajít. Praha je plná skvělých restaurací, bister...